LUTKARJI PREPRIČLJIVO NA REGIJSKO SREČANJE

Z velikim veseljem sporočamo, da se je Lutkovna skupina Prosvetnega društva Čemšenik uvrstila na regijsko srečanje lutkovnih skupin Osrednje Slovenije 2017, ki ga omogoča Javni sklad republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Regijsko srečanje lutkovnih skupin bo 20. aprila 2017 v Kulturnem domu Pirniče s pričetkom ob 9:30, predstavilo pa se bo 7 lutkovnih skupin iz Ljubljane in okolice.

22. marca 2017 je v Kulturnem centru Delavski dom Zagorje ob Savi potekalo območno srečanje otroških lutkovnih in gledaliških skupin, kjer je Lutkovna skupina Prosvetnega društva Čemšenik v zasedbi Sara Vodlan, Miha Strnišnik, Ema Šerak, Oskar Juvan, Miha Bervar, Zala Remškar, Nika Bervar, Ines Šerak, Neža Kovač in Anika Veteršek pod vodstvom mentorice Eme Razboršek prepričljivo navdušila strokovnega spremljevalca Anžeta Viranta z lutkovno predstavo Mojca Pokraculja.

“Mojca Pokrajculja je besedilo železnega lutkovnega repertoarja (nedvomno je letos največkrat uprizorjena pravljica) in to z dobrim razlogom, pravljica je izjemno dobra podlaga za lutkovno igro. Zelo me veseli, da ste izbrali dramatizacijo, ki jo je napisala Jelena Sitar, saj gre za odlično predlogo, ki se v potankosti drži vseh osnovnih lutkovnih pravil. Tako je tudi vam kot mentorici besedilo olajšalo delo in predstava ni ostala v funkciji besedila temveč je besedilo služilo uprizoritvi (res ne morem dovolj pohvaliti vaše izbire, redko se zgodi, da nimam česa negativnega napisati glede izbire besedila, dramatizacije ali dramaturgije predstave),” je zapisal v svojem mnenju strokovni spremljevalec lutkovnih skupin Anže Virant.

Glede lutk (ki jih mimogrede mladi lutkarji izdelujejo sami) ter tehnike uporabe je Anže še dodal: “Lutke so odlične, izbira tehnike je ena najprimernejših za delo z otroki, saj otroci najlažje osvojijo osnove animacije prav z namiznimi lutkami. Glede likovnosti nimam nobenih večjih pripomb, razen morda, da se nekatere malce slabo vidi. Prav pravilna izbira lutkovne tehnike (in nedvomno tudi vašega dela z njimi) je privedla do tega, da je animacija skoraj brezhibna. Fokusi so bili bolj ali manj pravilni, vsak je obvladal svojo lutko, večinoma so vsi upoštevali temeljne zakonitosti animacije (fokus na svojo lutko, lutka, ki govori, se premika …). Sama režija ponuja nekaj odličnih zamisli, na primer metlo in smetišnica kot realna predmeta, ki pa bi se jih dalo še bolj potencirati. Govor je ustrezen, otroci so govorili glasno in artikulirano, morda je bilo malce preveč opisnih stavkov, ki bi se jih dalo nadomestiti z akcijo oziroma igro (namesto da žival reče: „Kako me zebe.“ bi bilo boljše, če bi to odigrala: „Brrrrr…“).”

Za konec pa še nekaj besed o mentorici Emi Razboršek: “Vidi se, da je vam kot mentorici jasno, kaj je lutkovno gledališče in kakšne so njegove osnovne zakonitosti. Opazno je tudi izjemno delo s skupino, saj takšen nivo animacije (in igre nasploh) redko vidim. Če bi dodali tisti vmesni del, ko gredo živali po opravkih in če bi našli način, kako me presenetiti z medom, bi bila predstava že skoraj preveč popolna. Kar tako naprej in če karkoli rabite sem vedno vesel, če lahko kako pomagam.”

PROGRAM PREDSTAV NA REGIJSKEM SREČANJU LUTKOVNIH SKUPIN:

Jelena Sitar: MOJCA POKRAJCULJA

LUTKOVNA SKUPINA PD ČEMŠENIK, ZAGORJE OB SAVI

mentorstvo, režija, dramaturgija: Ema Razboršek

igrajo: Sara Vodlan,Miha Strnišnik, Ema Šerak, Oskar Juvan, Miha Bervar, Zala Remškar, Nika Bervar, Ines Šerak, Neža Kovač, Anika Veteršek

Nina Mav Hrovat/ prir. Urška Šteh: O MIŠKI, KI JE ZBIRALA POGUM

LUTKOVNA SKUPINA PRVI, OŠ S PRILAGOJENIM PROGRAMOM BRINJE, GROSUPLJE

mentorstvo, režija, dramaturgija: Urška Šteh

scenografija: Maruša Trofenik

zasnova in izdelava lutk: Urška Šteh in Maruša Trofenik

igrajo: Urška Šteh, Manca Perko, Džanan Ramić, Ana Hudorovac, Primož Markelj, Jan Zdešar, Aljaž Klun

Marinka Bučar: OVČKA PUHICA